Ul wielkopolski należy do najczęściej występujących uli w gospodarstwach pasiecznych w Polsce. Zobacz jakie są największe zalety i wady uli wielkopolskich.
Ule wielkopolskie należą do najczęściej spotykanych uli w Polsce. Popularność tego rodzaju ula tłumaczyć trzeba nie tylko siłą tradycji, ale także licznymi zaletami uli wielkopolskich.
Najważniejszymi zaletami uli wielkopolskich są prosta konstrukcja, niewielkie rozmiary oraz niska masa, dzięki czemu ule te doskonale sprawdzają się w prowadzeniu pasieki wędrownej. Co ważne ule te są stosunkowo tanie, a duża popularność wpływa na bardzo wysoką dostępność uli wielkopolskich, które bez problemu można zakupić w niemal każdym sklepie ze sprzętem pszczelarskim. Ta ostatnia cecha jest ważna w przypadku chęci powiększenia pasieki o dodatkowe ule, a jak wiemy, w pasiece dobrze jest mieć tylko jeden rodzaj ula.
Największą wadą ula wielkopolskiego jest natomiast niska masa plastrów, przez co, aby otrzymać powierzchnię plastra podobną do powierzchni otrzymywanych w innych popularnych rodzajach uli, użytkując ule wielkopolskie musimy posiadać większą ilość ramek, a to z kolei wiąże się z dodatkową pracą, jaką pszczelarz musi wykonać w swoim gospodarstwie pasiecznym.