Ule poliuretanowe w coraz większym stopniu zdobywają polski i europejski rynek pszczelarski. Dlaczego? Bo są to ule o bardzo dobrych właściwościach, zarówno ułatwiających pracę w gospodarstwie pasiecznym, jak i pozytywnie wpływające na rozwój rodziny pszczelej.
Jakie cechy mają ile poliuretanowe? Co wpływa, że są coraz bardziej popularne wśród pszczelarzy? Zobacz cztery, według mnie, najważniejsze cechy uli z poliuretanu, które decydują o rosnącym zainteresowaniu tymi ulami.
- Ul z poliuretanu jest ulem lekkim. Dzięki temu praca pszczelarza jest o wiele lżejsza niż w przypadku posiadania uli drewnianych. Dzięki niewielkiej wadze ule te także zdecydowanie ułatwiają prowadzenie pasieki wędrownej, gdzie waga ula ma bardzo duże znaczenie.
- Ten rodzaj ula jest przy swojej niewielkiej wadze także niezwykle trwały. Twardy poliuretan, z jakiego powstają ule sprawia, że ule są o wiele odporniejsze na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne niż np. także popularne ule styropianowe.
- Ule poliuretanowe mają doskonałe parametry termoizolacyjne – zarówno latem jak i zimą.
- W ulach z poliuretanu jest stosunkowo łatwo utrzymać odpowiedni poziom higieny. A to ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie pszczół, które rzadziej zapadają na nosemozę czy inne choroby (np. choroby grzybiczne).
Czy ule poliuretanowe to najlepsze ule? Trudno oczywiście wyrokować, bowiem wybór ula zawsze powinien być przemyślaną indywidualną decyzją każdego pszczelarza. Jednak bez wątpienia ule poliuretanowe zasługują na to, aby brać je pod uwagę jako jedną z najpoważniejszych opcji przy podejmowaniu decyzji o zakupie ula do własnej pasieki.