Pszczelarstwo, to wbrew obiegowej opinii, nie jest zajęcie ani łatwe, ani lekkie. Bez wątpienia wymaga ono odpowiednich cech charakteru, ale i wystarczająco dobrego stanu zdrowia. Wytrwałym pszczelarstwo przynosi jednak sowitą zapłatę nie tylko w postaci olbrzymiej satysfakcji, ale również słodkiego miodu i innych produktów pszczelich.
Większość pszczelarzy zajmuje się tą dziedziną hobbistycznie, traktując pszczelarstwo jako, co prawda czasochłonne, ale jednak zajęcie dodatkowe. Dla wielu opieka nad pasieką staje się życiową pasją, często dziedziczoną z pokolenia na pokolenie. Ale czy każdy może zostać pszczelarzem i czy wreszcie jest jakiś zestaw cech, który powinien posiadać każdy pszczelarz?
Bez wątpienia pszczelarzem nie może, a na pewno nie powinien, zostać każdy. Z grona kandydatów wykluczyć należy przede wszystkim osoby uczulone na jad pszczeli. Użądlenie przez pszczoły jest przecież niejako wpisane w “bycie pszczelarzem”, a dla osób, które są uczulone na jad, takie użądlenie jest śmiertelnie niebezpieczne. Jednak – na całe szczęście – osób uczulonych na jad pszczoły jest w populacji stosunkowo niewiele (ile dokładnie – nie wiadomo, źródła niekiedy podają liczbę 0.4%, niekiedy wyższe).
Poza tym, że pszczelarz powinien być osobą nieuczuloną na jad pszczeli, czy są jeszcze jakieś specyficzne cechy osobowe, które powinien posiadać? Niewątpliwie powinien interesować się pszczelarstwem, posiadać dobrą kondycję fizyczną, koordynację i zręczność ruchową, odpowiednią ilość czasu wolnego, cierpliwość i zdolności obserwacyjne, odpowiedzialność w pracy w pasiecie.
Pszczelarz musi mieć też w sobie olbrzymią chęć do nauki, bowiem pszczelarze powinni posiadać gruntowną wiedzę dotyczącą, między innymi, biologii pszczół, roślin miododajnych, posiadać umiejętność identyfikacji i kontroli chorób, pasożytów i drapieżników zagrażającym pszczołom, umiejętność pozyskiwania produktów pszczelich oraz odpowiednią wiedzę na temat tychże produktów. Dodać do tego można wiedzę prawną, bowiem samo prowadzenie pasieki oraz późniejsza sprzedaż produktów pszczelich powinna odbywać się w zgodzie ze – skomplikowanymi niekiedy – standardami prawnymi.
Skoro pszczelarstwo wymaga aż tak wiele, czy warto w ogóle zostać pszczelarzem? Myślę, że na tak postawione pytanie większość pszczelarzy odpowie jednym chórem: – Oczywiście, że tak!
Opracowane na podstawie: Podręcznik dla pszczelarzy, Materiały szkoleniowe opracowane w ramach projektu pt. „Zrównoważony rozwój pszczelarstwa w aspekcie środowiskowym w Europie” „Beekeeping European Enviromental Sustainability TO BEE OR NOT TO BEEZZZ”