Według posiadanej wiedzy najczęściej spotykanymi ulami w polskich gospodarstwach pasiecznych są ule warszawskie zwykłe i poszerzone, Dadanta i wielkopolskie. Polscy pszczelarze często wykorzystują w swoich gospodarstwach także ule Ostrowskiej, Apipol i Langstrotha.
Do innych rodzajów uli, także spotykanych u polskich pszczelarzy należą szafkowe słowiańskie (ul Ciesielskiego), warszawskie poszerzone obniżone, wielkopolskie obniżone, podwyższone lub odwrócone. W polskich pasiekach zdarza się także spotkać prawdziwe unikaty – oryginalne konstrukcje według własnych pomysłów pszczelarzy, a nawet zabytkowe ule z kilkudziesięcioletnią i większą tradycją, przekazywane często z pokolenia na pokolenie. Ule takie jednak nie sprawdzają się w nowoczesnym gospodarstwie pasiecznym.
Poniżej przedstawiamy typy i rodzaje uli w zależności od budowy i wielkości ramki, rodzaju materiału z jakiego zostały zbudowane oraz sposobu rozbudowy gniazda.
Typy uli – rodzaj ramki:
- warszawski poszerzony –300×435 mm
- warszawski zwykły – 240×445 mm
- wielkopolski – 360×260 mm
- Dadanta – 435×300 mm
- Dadanta zmodyfikowany (wielokorpusowy) – 435×230 mm
- Langstrotha – 448×232 mm
- Apipol – 435×115 mm.
- Ostrowskiej – 360×230 mm
Typy uli – rodzaj budulca:
- ule drewniane
- ule poliuretanowe
- ule styropianowe
Spotyka się także ule zbudowane ze słomy czy płyt pilśniowych.
Typy uli – sposób rozbudowy gniazda:
- stojaki – gniazdo rozbudowane “w górę” – poprzez stosowanie kolejnych dostawek z ramkami
- leżaki – gniazdo rozbudowane “w poziomie” – gniazdo powiększone poprzez dostawianie kolejnych ramek w rzędzie
- kombinowane – zastosowana rozbudowa wielkości gniazda za pomocą obu powyższych sposobów
Wybór optymalnego ula dla konkretnego gospodarstwa pasiecznego jest rzeczą indywidualną. Właściwy wybór powinien się opierać na takich przesłankach jak:
- charakterystyka danego gospodarstwa
- wielkość pasieki
- rodzaj pasieki
- wiek, sprawność pszczelarza
- osobiste preferencje danego pszczelarza
Przy tej okazji warto też nadmienić, że doświadczenie uczy, iż optymalną sytuację jest to, żeby w jednym gospodarstwie pasiecznym wykorzystywano tylko jeden rodzaj ula z takimi samymi wielkościami ramek.
Gdzie kupić ule do gospodarstwa pasiecznego?
Ule oczywiście kupujemy w specjalistycznych sklepach pszczelarskich, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Dobre sklepy pszczelarskie posiadają bogaty asortyment uli. Przykładowo, ule różnych typów znajdziesz w internetowym sklepie pszczelarskim – tutaj.