Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Ogrodnictwa w Puławach owady zapylające mają niezwykle duży wpływ na plonowanie słonecznika.
Badania wykazały, że w warunkach izolacji, czyli bez dostępu zapylaczy, rośliny słonecznika zawiązywały owoce z nasionami niespełna z połowy wytworzonych kwiatów (dokładnie z 43,5% kwiatów). Jednak w sytuacji, gdy zapylacze miały swobodny dostęp do kwiatów, rośliny zawiązywały owoce z blisko 90% wytworzonych kwiatów (89.2%), czyli swobodny dostęp zapylaczy ponad dwukrotnie zwiększył plonowanie.
W trakcie tych samych badań przeprowadzono również analizę porównawczą zawartości kwasów tłuszczowych (kwasu stearynowego, linolenowego i arachidonowego) w nasionach pochodzących z pola słoneczników z i bez dostępu zapylaczy. Tutaj badacze nie stwierdzili istotnej zależności pomiędzy dostępem zapylaczy do kwitnących roślin a jakością, pod względem ilości kwasów tłuszczowych, nasion.
Badania przeprowadzili Zbigniew Kołtowski, Teresa Szczęsna, Katarzyna Kachaniuk z Instytutu Ogrodnictwa – Oddział Pszczelnictwa w Puławach. Badania były prowadzone w latach 2008-2010 na produkcyjnych plantacjach słonecznika w okolicach Puław.
Źródło: Materiały z Naukowej Konferencji Pszczelarskiej 2011.